1848 – Declanșarea revoluției maghiare la Budapesta
La 15 martie 1848, la Budapesta a izbucnit revoluția maghiară împotriva dominației habsburgice. Tinerii intelectuali conduși de Sándor Petőfi au citit „Cele 12 puncte” și poemul „Nemzeti dal” în fața mulțimii, declanșând proteste pașnice. Revoluția cerea libertatea presei, guvern maghiar independent și desființarea iobăgiei. Mișcarea s-a transformat rapid în război de independență, care a fost în cele din urmă înăbușit de armatele habsburgice și rusești în 1849.