1898 – Proclamarea independenței Filipinelor
La 12 iunie 1898, revoluționarii filipinezi conduși de Emilio Aguinaldo au proclamat independența Filipinelor față de Spania, la Kawit, Cavite. Evenimentul a avut loc în contextul războiului hispano-american, când forțele americane sprijineau insurecția filipineză. Independența nu a fost recunoscută nici de Spania, nici de Statele Unite, care au preluat ulterior controlul arhipelagului. Filipinele au devenit independente pe deplin abia în 1946, iar 12 iunie este sărbătorită ca Ziua Independenței.