1941 – Masacrul de la Fântâna Albă
La 1 aprilie 1941, în contextul ocupației sovietice a Basarabiei și Bucovinei de Nord din anul precedent, un grup de locuitori din satele bucovinene a încercat să treacă frontiera în România. Trupele sovietice de grăniceri au deschis focul asupra refugiaților în apropierea localității Fântâna Albă, provocând un număr de victime. Estimările privind pierderile umane variază, istoriografia indicând de la câteva sute până la aproximativ două mii de persoane decedate. Evenimentul a fost puțin cunoscut în perioada sovietică și a revenit în discursul public după 1989.