Calendar Azi
12 septembriePolitică și istorie

1944 – Semnarea Convenției de Armistițiu la Moscova

Publicat de: Redactia Calendar Azi Ultima actualizare: 13.05.2026

La 12 septembrie 1944, delegația României a semnat la Moscova Convenția de Armistițiu cu guvernele Națiunilor Unite, act ce a consfințit ieșirea țării din alianța cu Axa și întoarcerea armelor împotriva Germaniei naziste. Documentul a impus condiții grele, inclusiv plata unor despăgubiri de război de 300 de milioane de dolari către URSS și acceptarea controlului Comisiei Aliate de Control, dominată de sovietici. De asemenea, armistițiul a anulat dictatul de la Viena, restabilind granița româno-maghiară din 1940, însă a recunoscut anexarea Basarabiei și Bucovinei de către Uniunea Sovietică. Semnarea acestui acord a marcat începutul unei lungi perioade de influență politică și ocupație militară sovietică, transformând profund structura socială și politică a României postbelice.