1945 – Armata română eliberează orașul Banská Bystrica
La 26 martie 1945, în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, Divizia 4 Infanterie a Armatei Române, aflată sub comandament sovietic, a eliberat orașul Banská Bystrica din Slovacia. Orașul fusese centrul revoltei naționale slovace din 1944, iar luptele pentru eliberarea lui au fost grele. Participarea armatei române la eliberarea Cehoslovaciei a continuat până la sfârșitul războiului, în mai 1945. Aceste acțiuni au făcut parte din răsturnarea de armă din august 1944, când România a trecut de partea Aliaților.