1981 – Ostaticii americani din Iran sunt eliberați după 444 de zile
La 20 ianuarie 1981, cei 52 de ostatici americani reținuți la ambasada SUA din Teheran au fost eliberați, la câteva minute după inaugurarea lui Ronald Reagan ca președinte. Criza ostaticilor durase 444 de zile, începând din noiembrie 1979, când studenți iranieni pro-Khomeini ocupaseră ambasada. Negocierile de eliberare fuseseră mediate de Algeria. Criza afectase profund imaginea președintelui Jimmy Carter și contribuise la înfrângerea sa electorală.