Ziua Mondială a Telecomunicațiilor și a Societății Informaționale
Pe 17 mai este sărbătorită Ziua Mondială a Telecomunicațiilor și a Societății Informaționale, instituită de ONU în 2006. Data marchează aniversarea înființării Uniunii Internaționale a Telecomunicațiilor (UIT) în 1865. Scopul este de a crește gradul de conștientizare a importanței tehnologiilor informației și comunicațiilor. În această zi sunt organizate evenimente și conferințe despre inovațiile în domeniu.