1956 – Naționalizarea Canalului Suez de către Egipt
La 26 iulie 1956, președintele egiptean Gamal Abdel Nasser a anunțat naționalizarea Companiei Canalului Suez, controlată de interese britanice și franceze. Decizia a fost o ripostă la retragerea finanțării occidentale pentru construcția Barajului Assuan și un act de afirmare a suveranității egiptene. Naționalizarea a provocat o criză internațională majoră, culminând cu invadarea Egiptului de către Israel, Franța și Marea Britanie în octombrie. Presiunile internaționale, în special ale SUA și URSS, au forțat retragerea invadatorilor, iar Nasser a ieșit întărit din criză, devenind un erou al lumii arabe.