1973 – Ilie Năstase câștigă turneul de la Roland Garros
La 5 iunie 1973, tenismenul român Ilie Năstase a câștigat turneul de la Roland Garros, în finală învingându-l pe iugoslavul Nikola Pilić cu scorul de 6-3, 6-3, 6-0. A fost primul titlu de Grand Slam al carierei sale, la care avea să adauge și victoria de la US Open din același an. Năstase a devenit astfel primul român care câștigă un turneu de Mare Șlem. Succesul său a deschis calea unei generații de excepție a tenisului românesc.